top of page

Članek študentk zdravstvene nege

V preteklih letih je za COVID-om zbolelo veliko ljudi, nekateri celo večkrat. Trajanje in resnost simptomov se razlikujeta od osebe do osebe. Pri nekaterih posameznikih se lahko pojavijo blagi simptomi, kot so blagi glavoboli, utrujenost in podobno, ki izzvenijo v nekaj tednih, pri drugih pa hujši simptomi, kot so upad mišične mase, težave s kratkoročnim spominom, poslabšanje pljučne funkcije in podobno, ki lahko trajajo več mesecev ali dlje. Posledice je pustila tudi epidemija nasploh, predvsem na področju duševnega zdravja in socializacije. Proces rehabilitacije po COVID lahko posameznikom pomaga pri obvladovanju simptomov ter izboljšanju splošnega zdravja in dobrega počutja. Projekt Holistični pristop k rehabilitaciji oseb z
zapleti COVID-19 je potekal v sodelovanju s Fakulteto za zdravstvene vede v Celju, Alma Mater Europaea, Fakulteta za naravoslovje Univerze v Ljubljani, Fakulteti za turistične študije Univerze na Primorskem in Terme Olimia v Celju.

 

Zasnovan je bil z namenom ozaveščanja ljudi o pomenu skrbi za lastno zdravje ter povečanja znanja in zavesti o pomenu krepitve zdravja in preprečevanja bolezni. Projekt se osredotoča na paciente z zapleti Covid-19, ki so doživeli različne posledice bolezni, kot so težave z dihanjem, težave s koordinacijo in ravnotežjem, izguba mišične mase in drugo. Za izboljšanje njihovega stanja je potreben celovit pristop, ki vključuje tako rehabilitacijo kot tudi spremembe v načinu življenja. Študentje omenjenih fakultet so v program vključili področja duševnega zdravja, telesne aktivnosti, prehrane in socializacije. Posebno pozornost so posvečali osebam starejšim od 50 let in ostalim rizičnim skupinam, ki so še posebej ogroženi. V dvotedenskem programu, ki se je izvajal v Termah Olimia, so udeleženci izvajali vaje za spodbujanje kognitivnih spretnostie vaje, vaje za ravnotežje in koordinacijo, aerobni trening, sestavljali prehransko piramido, sodelovali v glasbeni terapiji, s pomočjo kineziologinje so se naučili pravilne nordijske hoje ter druge delavnice, pri katerih so sodelovali študenti zdravstvene nege, fizioterapije, njihovi mentorji ter prehranska svetovalca in ostali strokovnjaki iz Term Olimia, ki so bili vedno na voljo za kakršna koli vprašanja. Udeleženci so skozi različne delavnice pridobivali nova znanja in se učili novih veščin, ki jih lahko uporabljajo v vsakdanjem življenju in s tem izboljšajo svoje zdravje.


Pomembno je opozoriti, da je rehabilitacija po COVID individualen proces, zato so potrebni posebni ukrepi odvisni od simptomov in potreb posameznika. Zato je pomembno, da sodelujete z zdravstvenim delavcem, ki lahko pripravi individualni načrt rehabilitacije.

Pripravila: Brigita Zavšek

bottom of page